Gala XVI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora

14 kwietnia 2019 roku, przy szczelnie wypełnionej sali w warszawskim Domu Kultury Zacisze odbyła się Gala XVI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora, festiwalu, który został wznowiony po kilkuletniej przerwie.

Przybyłych powitała dyrektorka tej instytucji – pani Bożenna Dydek. Przepraszając za ciasnotę, poinformowała, że w przyszłości impreza będzie się odbywać w znacznie lepszych warunkach lokalowych – podjęte już bowiem zostały sprawy związane z rozbudową obiektu.

Przewodniczący jury prof. dr hab. Krzysztof Kusiel-Moroz podsumował krótko konkursowe wystąpienia. Ich poziom ocenił jako bardzo wysoki i dodał, że jury (oprócz prof. Kusiel-Moroza, w jej składzie znaleźli się znana wokalistka Joanna Rawik i związany z kabaretem Marek Majewski – na Gali nieobecny), gdyby pozwalały na to koszty, chętnie dałaby jeszcze kolejne nagrody IV i V, by bardziej zróżnicować ocenę występujących. Podkreślił, że oprócz czystego i poprawnego wykonania jury zwracała też uwagę na widoczny na twarzach zespołu efekt zaangażowania, czyli tzw. ogólne wrażenie artystyczne (o czym często przypomina też nasza dyrygentka). Joanna Rawik dodała, że muzyka jest jak matematyka; jej elementy są ściśle określone, ale przywołując słowa wielkiego kompozytora Gustava Mahlera uzupełniła, że „wszystko, co najważniejsze znajduje się pomiędzy nutami”.

Wręczanie nagród rozpoczęło się od III miejsca w kategorii chórów, a więc to trzyosobowa reprezentacja Ursynovii Cantabile w strojach galowych (Ania , Grażynka i pisząca te słowa – Ela ) odebrała jako pierwsza statuetkę, dyplom i olbrzymi kosz łakoci.

W całym festiwalu triumfował warszawski Dom Kultury Śródmieście, który wziął trzy pierwsze nagrody w trzech kolejnych kategoriach.
Rozdanie nagród w każdej z czterech kategorii kończył występ laureatów I nagrody.

La Musica z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, prowadzony przez dyr. Barbarę Wasilewską jako laureat I miejsca w kategorii CHÓRY wykonał trzy pieśni: „Polesia czar”, „Chochlik” i „Szła dzieweczka do laseczka” – tą ostatnią w oryginalnej aranżacji.

Z powodu trudności graniczno-wizowych nie dojechał chór Uścisk Dłoni z Instytucji Społecznej Uścisk Dłoni UTW w Brześciu na Białorusi (dyr. Natalia Szostik), który zajął I miejsce ex equo z La Musicą.

W kategorii KABARETY bawił publiczność A’la Kabaret z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie i trzeba przyznać, że robił to z wdziękiem.

Kategorię ZESPOŁY WOKALNE reprezentowały na scenie: Oleander z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie i Teatr Muzyczny Niebieskie Migdały z Ośrodka Kultury w Dzielnicy Wesoła w Warszawie. Ten pierwszy wykonał wiązankę piosenek z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, zaś drugi m.in. w swingującej aranżacji piosenkę „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”.

Najbardziej rozgrzał publiczność występ Zespołu Pieśni i Tańca Oberek z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” w Wyszkowie, reprezentujący kategorię ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE. Zagrali i zatańczyli z ogniem, a nas zachwycił czysty i mocny wokal solistki tego zespołu.

Pod koniec Gali zaprezentowany został był 3-minutowy film – migawki z festiwalu, w których znalazł się również nasz chór.

Występy galowe były potwierdzeniem słów pana prof. Kusiel-Moroza o wysokim poziomie tegorocznych uczestników festiwalu. Możemy się więc cieszyć, że chór Ursynovia Cantabile przy tak wysokim poziomie znalazł się wśród laureatów tej imprezy z kilkunastoletnią historią.

teskt: Ela Majewska

Pełna lista laureatów na stronie https://zacisze.waw.pl/…/gala-xvi-festiwalu-chorow-kabareto…